Chirurgia stomatologiczna to jedna z gałęzi stomatologii, której zadaniem jest leczenie operacyjne jamy ustnej. W zakresie tej dziedziny wykonuje się różne zabiegi chirurgiczne we wnętrzu jamy ustnej oraz w okolicach przyległych.
W naszym gabinecie wykonujemy zbiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, takie jak ekstrakcje zębów stałych, mlecznych oraz leczenie suchego zębodołu.
Ekstrakcje zębów stałych jedno lub wielokorzeniowych
Ekstrakcja zęba zwana potocznie usunięciem zęba jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego narzędzia (np. kleszczy, dźwigni). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym z zachowaniem aseptyczności pola operacyjnego.
Kiedy trzeba usunąć ząb?
Trzeba zaznaczyć, iż muszą istnieć naprawdę poważne przesłanki, aby lekarz stomatolog podjął decyzję o ekstrakcji zęba. Zabieg ten wykonywany jest bowiem tylko w przypadku, kiedy nie ma możliwości zastosowania innych metod leczenia. Wskazaniem do ekstrakcji zębów są przede wszystkim przewlekłe stany zapalne okolic wierzchołka korzenia, powstające najczęściej w przypadku zębów martwych lub leczonych kanałowo, głębokie złamania zębów a także zaawansowane schorzenia przyzębia, doprowadzające do rozchwiania zęba i nie rokujące pomyślnego leczenia.
Czasami istnieje jednak konieczność usunięcia całkowicie zdrowych zębów. Przesłanką do podjęcia takiej decyzji może być ustawienie zębów poza łukiem bez możliwości ich ustawienia ortodontycznego, zjawisko zębów zatrzymanych a także proces przygotowania jamy ustnej do protezowania.
Jakie są przeciwwskazania do usuwania zębów?
Istnieje również kilka czynników uniemożliwiających przeprowadzenie zabiegu ekstrakcji zęba. Podstawowym przeciwwskazaniem jest guz nowotworowy lub naczyniak krwionośny, w którym tkwi ząb a także ostra białaczka. W przypadku niektórych schorzeń zabieg wymaga natomiast zachowania specjalnej ostrożności lub konsultacji z lekarzem innej specjalności. Do schorzeń takich należy: szczękościsk, opryszczka, skazy osoczowe i płytkowe, choroby serca i naczyń krwionośnych, wątroby oraz nerek. Ekstrakcji zęba nie należy również wykonywać w przypadku padaczki, cukrzycy, chorób zakaźnych. U kobiet przeciwwskazaniem może być ponadto ciąża oraz miesiączka.
Przebieg zabiegu
Każdy zabieg ekstrakcji zęba powinien być starannie zaplanowany i przeprowadzony. Ważnym elementem poprzedzającym zabieg jest wnikliwy wywiad, jaki lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem w celu zdobycia informacji na temat jego ogólnego stanu zdrowia, przebytych i aktualnych chorób a także reakcji na środki znieczulające.
Ekstrakcja zęba powinna być przeprowadzona w taki sposób, aby powodowała ona jak najmniejsze uszkodzenie tkanek otaczających. Dlatego właśnie zabieg ten nie polega on na gwałtownym wyrwaniu zęba, lecz na jego łagodnym usunięciu z zębodołu. Dzięki temu powstała po zabiegu rana szybciej i łatwiej się goi.
Po zaaplikowaniu znieczulenia chirurg przy użyciu odpowiedniego narzędzia odseparowuje otaczające ząb tkanki a następnie wykonując właściwe dla danego zęba ruchy wyciąga go z zębodołu. Po zabiegu konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy w miejscu po usuniętym zębie nie zostały jeszcze jego fragmenty. Następnie lekarz zabezpiecza zębodół tamponem z gazy lub w przypadku nasilonego krwawienia zakłada szwy.
Jak należy postępować po zabiegu usunięciu zęba?
Przez 30-45 minut po usunięciu zęba nie należy wyjmować umieszczonego w zębodole tamponu zabezpieczającego. Nie powinno się jeść ani pić przez 2 godziny od wykonania zabiegu. Po tym okresie przez około dobę można spożywać potrawy i napoje wyłącznie w letniej temperaturze (nie mogą być gorące). W przypadku wystąpienia bólu należy zażyć jeden z leków przeciwbólowych ogólnie dostępnych w aptekach. Jeżeli jednak pomimo zażycia leku ból nie ustąpi i dodatkowo pojawi się gorączka lub też nasili się krwotok, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem stomatologiem. Czasami po zabiegu może ponadto wystąpić obrzęk, który złagodzić można poprzez zastosowanie zimnego okładu.
Ekstrakcje zębów mlecznych
Są oczywiście bezbolesne! Zanim znieczulimy pacjenta właściwym środkiem znieczulającym, smarujemy błonę śluzową w miejscu wkłucia specjalnym, owocowym żelem, który zmniejsza ból samego wkłucia igły.
Leczenie suchego zębodołu
W wyniku utraty skrzepu (naturalnego opatrunku) poekstrakcyjnego powstaje tzw. suchy zębodół, czyli łoże kostne które wcześniej utrzymywało korzeń zęba. Stan ten należy leczyć bezzwłocznie, a zabieg jest zupełnie bezbolesny i polega na wytworzeniu na nowo skrzepu poprzez uaktywnienie naczyń krwionośnych danego zębodołu.